niedziela, 10 grudnia 2017

Sinusoida. (Tekst z dnia 9 listopada 2016 roku. )

Wynikiem wyborów w USA nie jestem zaskoczona. W skali bardzo dalekiej przyszłości nawet się cieszę. Bo dzieje ludzkości wyraźnie przekroczyły poziom zerowy i powoli lecz systematycznie zmierzają do dna. A jak wiemy z dna jest już tylko jedna droga, droga w górę. Smutne jest tylko to, że mimo wszystkich osiągnięć cywilizacji i wydawało by się świadomości społecznej ludzkości, nie jesteśmy w stanie zatrzymać dziejowej sinusoidy i po czasach oświecenia, zawsze przychodzą czasy głupoty, ciemnoty i zła.
Nie mam już wątpliwości, wyraźnie widać, że to, co rok temu dopadło Polaków, rozprzestrzeniło się po całym świecie. Jakieś zaćmienie ludzkich umysłów, jakieś lekceważenie wartości, jakaś beztroska. I może to zabrzmi głupio w ustach osoby niewierzącej, ale jest takie przysłowie: „Jeśli pan bóg chce kogoś ukarać, to mu rozum odbiera”. I w tej sytuacji jest to prawdziwe. Za chwile będziemy mieli wybory w Niemczech i Francji i chyba nie macie wątpliwości, jaki będzie ich wynik. Czy będzie III wojna światowa? Czy jest ona konieczna, by ludzie znów zmądrzeli?Tego nie wiemy, ale jeśli do głosu dojdą rasiści i zwolennicy wszelkich fobii, to niczego dobrego nie możemy się spodziewać. Politycy, których wybieramy, w bardzo wyraźny sposób charakteryzują swój elektorat. Bo gdyby w Polsce nie było niedouczonych, roszczeniowo nastawionych, zdominowanych przez kościół katolicki ignorantów, to nie wybrali by tego, kogo wybrali. Tak samo, Ameryka, która zawsze wydawała się ostoją nowoczesności i demokracji, pokazała swoją najgorszą, zacofaną i populistyczną gębę. Oczywiście, takie poglądy nie biorą się znikąd. Zazwyczaj poprzedzają je sytuacje kryzysowe, spadek jakości życia, zagrożenie terroryzmem, długotrwałe rządy tych samych zabetonowanych elit, które po prostu się ludziom opatrzyły, a do tego odpowiadają za każdą zaistniałą sytuację. I w takich warunkach łatwo jest ludziom wmówić każdą najgłupszą rzecz, łatwo jest obiecać poprawę i wyłączyć myślenie. Ludzie chcą po prostu zmiany i nie ważne, czy to będzie zmiana na lepsze i gorsze. Na takie grunt padają ziarnka takie, jak Kaczyński, czy Tramp, tak jak kiedyś choćby Adolf Hitler. Po prostu wypełniają puste pole i po cichu zapuszczają korzenie, jak chwasty. W pewnym momencie zakwitają w naszym społecznym życiu, a plony z ich kłosów rozsiewają się po świecie na dziesięciolecia.
Jeszcze nie posprzątaliśmy do końca po II wojnie światowej. Jeszcze znajdujemy niewypały i opłakujemy naszych przodków. A już pozwalamy, by lekceważono symptomy nowego zagrożenia.
Przeanalizujmy kampanie Donalda Trampa, wszystko, co mówił, jak się odnosił do rywali, jak obrażał ludzi, jak okazał się zwykłym szowinistom, wulgarnym seksistą, rasistą, jak zmieniał zdanie w zależności od okoliczności. ( nic Wam to nie przypomina?)A mimo to, od dziś Ameryka ma jego wulgarna gębę. I nic na to nie jesteśmy w stanie poradzić. Jeszcze wczoraj mogliśmy, ale dziś jest już za późno.
Historia biegnie w kierunku dna, a to znaczy, ze prędzej czy później się od niego odbije. Ile nas to będzie kosztowało wojen, ile istnień ludzkich zginie, ile umrze głodnych dzieci, ile zniszczymy zabytków, ile dzieł sztuki zaginie bez wieści, tego nie wiemy. A może tylko przez jakiś czas będziemy żyć w marazmie i zawieszeniu. Może wyjdziemy z tego obronna ręka, lub zostanie po nas tylko popiół. Cokolwiek się wydarzy, pamiętajmy, że to my budujemy przyszłość, że to my wybieramy, że, jak powiedziała Zofia Nałkowska: „Ludzie ludziom zgotowali ten los”.
To na dzisiaj już dosyć słów. Bo jest to dla mnie o tyle smutny dzień, że zobaczyliśmy, iż ciągle jeszcze Ameryka, która nie dawno wybrała na prezydenta czarnoskórego, nie jest gotowa na prezydenta kobietą. I wiem, że nawet gdybym totalnie nie wiedziała nic o polityce, nie wybrałabym nigdy takiego obleśnego i wulgarnego człowieka z pierwszą dama, która wygląda, jak członkini statku kosmicznego odnalezionego w Roswell ( to chyba makijaż). Ale nie oceniajmy ludzi po wyglądzie zewnętrznym i pozorach.
W każdym razie: Współczuje ci Ameryko, współczuje Ci świecie. Droga, którą prowadzą Cię homo sapiens prowadzi donikąd.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Liżąc rany po bitwie. ( Tekst z dnia 30 czerwca 2020 roku.)

Pewnie się zastanawiacie, czy jestem zadowolona z wyniku wyborów, czy raczej zawiedziona... Odpowiedź nie jest przecież aż tak trudna. Je...