poniedziałek, 21 maja 2018

I niech tylko popiół po nich zostanie. ( Tekst z dnia 21 maja 2018 roku)


Nie wiem, czego się spodziewaliście WY, protestujące w Sejmie, po wizycie Lecha Wałęsy. Ale w tej chwili czytałam wiele niepochlebnych relacji z tych odwiedzin. Dale wielu Polaków była ona totalną porażką, która nie wniosła żadnego promyka nadziei na pozytywne zakończenie tego protestu.
W pierwszych minutach spotkania odniosłam podobne wrażenie, ale zupełnie inaczej to zobaczyłam, śledząc wypowiedzi Lecza Wałęsy do końca.
Nie wiem, czy byłoby lepiej, gdyby Lech Wałęsa tak jak inne osoby odwiedzające lub próbujące odwiedzać, poklepał WAS po ramieniu, przyniósł prezenty i zapewnił o swoim wsparciu. Być może, że tego oczekiwaliście. Tylko, czy to by cokolwiek zmieniło?
Lech Wałęsa wykazał się czymś, na co do tej pory nikogo stać nie było. Okazał się szczerością i w swój niezwykle wyjątkowy sposób powiedział WAM wiele brutalnej prawdy
Ja wiem, że osoby niepełnosprawne walczą w imieniu pewnej wąskiej grupy obywateli metodycznie pomijanej w podziale naszego wspólnego tortu, jakim jest budżet państwa. Jest to zrozumiałe i walka w tak wąskim zakresie była uzasadniona na początku, kiedy PIS udawał, że się pochyla nad WASZYMI postulatami, a WY mieliście nadzieję na szybkie załatwienie sprawy. Ale wiele się także przez ten miesiąc wydarzyło. Mieliście się chyba okazje przekonać, że obiecanki obiecankami i że na kłamstwach i fałszywym współczuciu się zakończy. Lech Wałęsa słusznie stwierdził, że PIS już WAS oszukał i jeszcze bardziej chce WAS oszukać. Przedstawiciele partii rządzącej jeżdżą po całej Polsce opowiadając o tym, jak to w 100% spełnili wszystkie WASZE postulaty. Podkreślają także, że WY tam wcale nie przyszliście walczyć o lepsze życie niepełnosprawnych, ale że jesteście upolitycznioną i opłacaną przez opozycje grupą próbującą destabilizować państwo. Bo skoro dostaliście wszystko, o co prosiliście, to powinniście iść do domu, a WY ciągle macie mało...
I tu Lech Wałęsa powiedział WAM pierwszą trudna prawdę, że ta władza żywi się konfliktem. Dziś jesteście przedstawiani, jako osoby, które szkodzą swojemu środowisku, bo rząd WAM serce podał na dłoni, a WY jesteście tacy niewdzięczni. Takie ukazanie sprawy ma na celu wzbudzić do WAS niechęć wśród Polaków. Nie wiem, na ile WY w tym Sejmie przeglądacie internet, ale jest prawdziwa nawałnica zdjęć, na których spędzacie urocze wakacje w tropikalnych krajach, albo jak matki niepełnosprawnych na co dzień chodzą elegancko i drogo ubrane. Prawdziwą furorę robią zbliżenia pomalowanych w różnych kolorach paznokci...No bo Wy przecież macie kupę kasy pod poduszkami i tylko z powodów politycznych chcecie jeszcze więcej od rządu, Wy złodziejki, które chcą odebrać innym, w dodatku tym, którzy się nie skarżą. I w ogóle jak śmiecie, skoro WAS już los, na pewno nie bez przyczyny lecz za grzechy WASZE, tymi niepełnosprawnymi pociechami ukarał, to jak śmiecie dbać o siebie i marzyć o względnie szczęśliwym życiu???
Taki jest mniej więcej przekaz obecnie rządzących, podległych im mediów i zniewolonych prze nich obywateli lepszego sortu.
I tu jest kolejna rzecz, którą Pan Wałęsa usiłował WAM powiedzieć.
Możecie oczywiście nadal kurczowo trzymać się swoich postulatów. Zamknąć oczy i powtarzać jak mantrę, że chcecie te dodatkowe 500 złotych na godne życie. Ale nie jest sztuką walczyć lecz zwyciężać, a WY z PISem doszliście już do ściany. Oni WAM nie ustąpią, bo nawet najdrobniejsze ustępstwo na WASZĄ korzyść, po tym wszystkim, co o WAS naopowiadali, byłoby klęską tej partii wobec jej elektoratu. Byłoby dobrze, gdybyście sobie uświadomili, że PIS WAM nie da już nic więcej. A w takim wypadku musicie zacząć patrzeć szerzej. Tylko upadek PISu może polepszyć WASZ los. Prosicie inne grupy społeczne o wsparcie...ale czy górnikom, pielęgniarką, nauczycielom może się do czegoś przydać WASZE 500 złotych dołożone dla niepełnosprawnych? My ludzie z natury jesteśmy egoistami. Jeśli się mamy ruszyć, musimy mieć też w tym chociaż kroplę własnego interesu. A WAM, którzy już odkryli, że macie do czynienia, nie z rządem, lecz z oszustami, powinno zależeć na upadku tej władzy. Wymagacie od nas solidarności, ale musicie nam w zamian dać swoją solidarność. Nie możecie myśleć tylko o sobie i swoich potrzebach. Powiedzcie wprost, że chcecie wraz z nami obalić PIS, a wtedy przyjdziemy. Ta obrzydliwa partia i tak już zrobiła z WAS graczy politycznych, za chwile się okaże, że jesteście lewacką bojówką. Już nic nie macie do stracenia, przeszliście kawał ważnej drogi, czas pójść do końca. Czas byśmy już przestali walczyć każdy o swoje, bo ta władza się świetnie żywi antagonistami i niezgodą między nami. Jednym, jedynym postulatem, który ma dziś sens jest obalenie PISu. Bo, jak również wspomniał Pan Wałęsa..., ci podli ludzie niszczą nas moralnie, zabijają naszą kulturę, edukację, a solidarność zamordowali już dawno.
Gdyby była solidarność w nas, to większość stała by w tym momencie przed Sejmem walcząc razem z WAMI. Twierdzicie, że wszyscy, cała Polska WAS popiera...I tu kolejne brutalne pytanie Lecha Wałęsy: To gdzie są ci wszyscy? Wyjrzyjcie przez okna, przed Sejmem stoli regularnie garstka ludzi. Ja, gdybym mieszkała w Polsce, też bym tam była. Ale ja, jak to powiedziała Pani Wanda, taki mam diabelski charakter. Cała Polska WAS wspiera, ale jest to tylko takie gadanie. Większość woli WAS pooglądać w telewizji, a poza tym posiedzieć na kanapie i ukradkiem zerknąć na kolejny odcinek Korony królów.
I rację ma wobec tych wszystkich powyższych faktów Lech Wałęsa po raz kolejny...Negocjacje z PISem nie mają już żadnego sensu. To, że wasze postulaty są słuszne, jest całkowicie jasne, tak jak i to, że PIS ich nie spełni. A Lech Wałęsa albo Janina Ochojska jako negocjatorzy...To może jeszcze Jurek Owsiak, czyli wszyscy ci, których ta władza nienawidzi i autorytetem których gardzi. Bez sensu, PIS zrobiłby wszystko by ich upokorzyć.
Nie wiem, co powinniśmy my, po drugie stronie ściany WAM poradzić. Jesteście w bardzo trudnej sytuacji, która przypomina kwadraturę koła. Ale na pewno nie powiem tego, że WASZ protest jest bez sensu. Musicie sobie tylko uświadomić, że prowadzicie tę walkę nie tylko o siebie i nie tylko w imieniu swych niepełnosprawnych dzieci, nie o jakieś 500 złotych. Walczycie w tej chwili o nas wszystkich. I to my, ludzie na ulicy prosimy WAS o solidarność z nami w obaleniu władzy, która nas odczłowiecza.
Lech Wałęsa powiedział jeszcze jedną niezwykle dla mnie ważną rzecz: Wolałbym, żeby rządziła komuna, bo komuna nas tylko mordowała, a PIS zabija w nas ducha. No właśnie...I to jest odpowiedź na pytanie, dlaczego wtedy umieliśmy się zjednoczyć, walczyć wspólnie i być solidarni...Bo komuna w nas nie zabijała ducha, nie udało się jej zniewolić naszych serc. A PIS, PIS nawet boga wykorzystuje w walce politycznej.
Drodzy protestujący, WASZA rozmowa z Lechem Wałęsą nie była łatwa i może nie przebiegła tak gładko, jak się tego spodziewaliście. Ale z prezydentem Dudą było bardzo miło i skończyła się niczym. Więc może lepiej, że Usłyszeliście te trochę brutalnej prawdy, którą teraz macie czas przemyśleć i wyciągnąć wnioski. My, popieramy WAS nie tylko dlatego, że współczujemy WASZEJ trudnej sytuacji, popieramy WAS także z egoistycznych pobudek, bo, jak pisałam wcześniej, nikt tak jak WY nie obnażył parszywej gęby tej władzy. Za to wszyscy kłaniamy się WAM do samej ziemi. I to my prosimy WAS: Nie przestawajcie, bądźcie z nami solidarni, bo my WAM możemy tylko obiecać, że po zwycięstwie nie zapomnimy także o WAS.
Moja krzywda, WASZA krzywda, krzywdy innych, to w całej skali są jakieś drobiazgi, chociaż dla każdego z nas sprawy życia i śmierci. Nie możemy walczyć każdy o swoje! Musimy wszystkie te krzywdy wrzucić do jednego kotła i wylać im na łeb ten nasz gniew, jak morze gorącej lawy. I niech tylko popiół po nich zostanie!2 komentarze:

  1. Niezwykłe są Twoje teksty. A ten to już jak wulkan - poruszył mnie. Mam znacznie upośledzoną dorosłą córkę. Wiem o czym piszesz, wiem o czym jest mowa od miesiąca. Znam Lecha Wałęsę od 39 lat. I tamte wydarzenia z 1980 roku są dla mnie gorące.
    Twoja interpretacja spotkania z Lechem odkrywcza. Dziękuję Ci za nią. Ludzie - przeczytajcie powyższy tekst jeszcze raz. Zrozumcie go!

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo mnie poruszył ten tekst,niestety to wszystko prawda.Szkoda tylko że nie wszyscy go zrozumieli,nie każdemu chciało się przeczytać do końca.

    OdpowiedzUsuń

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie...Co to będzie? ( Tekst z dnia 3 lipca 2020 roku.

Wiecie o czym marzę każdego dnia? Marzę tym, że przyjdzie taka chwila, kiedy będę już mogła napisać pożegnalny list do cykora, że to, od cz...